DM i håndbryg 2013

DM i Håndbrygning 2013

Status

 

Kære håndbryggere, øldommere og ølentusiaster.
DM i Håndbryg 2013 blev afgjort på Ølfestivallen i København lørdag d. 25/5 2013. Diplomer og præmier sendes direkte per post til alle vindere. Tilbagemeldinger fra øldommerne på alle tilmeldte øl er på vej til deltagerne per email.
Resultatat af årets konkurrence kan ses nedenfor, inkl. resultatet for det Skandinaviske Mesterskab i Håndbrygning.

1 – LYS LAGER Øllets navn Brygget af
1. Plads Lillerød Lys Lager Irisvejens Bryghus
2. Plads Forårspils #63 Malkerummets Haandbryg
3.Plads Costers Gyldne Dråber Erik og Jens Coster
2 – MØRK LAGER Øllets navn Brygget af
1. Plads Trussetyven Tobias Kiil
2. Plads Terrassebryg Frank Sparholt
3. Plads Vadehavets Rav Søren Tygesen
3 – BOCK Øllets navn Brygget af
1. Plads HumleBo Bock Bo Abelgrehn Ehlers
2. Plads Landkrabben Bryggeri LandLy
3. Plads Bacher Bock Lars Trier
4 – LYS ALE Øllets navn Brygget af
1. Plads 15 Minute Hop Bomb Reddening Star
2. Plads Ene og Alene Mikkel Staberg og Philip Karnøe
2. Plads Københavner Kölsch Andreas, Henrik, Klaus og Hans
3. Plads BBC Kentish Ale Brewer’s By Choice
3. Plads Fruitty American Pale Ale Arne Hasselmann – Herodes Brygklub
5 – MØRK ALE Øllets navn Brygget af
1. Plads Backwards Never Irisvejens Bryghus
1. Plads JPB – Amerikansk Brown Ale Jakob Bille Petersen
2. Plads Scheffel Stamford Mild Ale 2013 Christian Scheffel
2. Plads Mordor Brown Ale Kim Breinholt Jensen
6 – IPA Øllets navn Brygget af
1. Plads Bitter Super Kylling Engskovvejens Bryghus
2. Plads Dr. Nelson Peter K. Hansen
3. Plads Humleværkstedet – Hop Devil Søren Davids
7 – HVEDEØL Øllets navn Brygget af
1. Plads Humleværkstedet – Belgian Sunrise Søren Davids
2. Plads Wassetreff Weizen Klaus Bang Carstensen
3. Plads Høstfest Kenneth N. Thomsen
8 – PORTER/STOUT Øllets navn Brygget af
1. Plads JPB – Oatmeal Stout Jakob Bille Petersen
2. Plads Oaty Joe Kim Breinholt Jensen
3. Plads Styggekrumpen Quebeck Bryglaug
9 – STÆRK ØL Øllets navn Brygget af
1. Plads Sort SamBo Palle Mose
2. Plads Mikkels Samvittighed Mikkel Frederiksen – Tølløse Bryglaug
3. Plads Humleværkstedet – Black Ghost Søren Davids
10 – LYS BELGISK ALE Øllets navn Brygget af
1. Plads Saaz Blonde Christian Ploug – Bryghuset 2.t.v
2. Plads Terrific Triple Kim Breinholt Jensen
3. Plads Velkommen til Belgien Lars Trier
11 – MØRK BELGISK ALE Øllets navn Brygget af
1. Plads Flemish Delight Mikkel Munch
2. Plads TrappistKaos Monkey Brew – Lars Bang Rasmussen
3. Plads Munkens Øl Jens Lynge Larsen
12 – SYRLIG ØL Øllets navn Brygget af
1. Plads KirsebærHeaven Mændenes Mikrobryggeri
2. Plads
3. Plads
13 – SPECIALØL Øllets navn Brygget af
1. Plads Piphans Michael Wilstrup
2. Plads EasyMillers Porse Ale Thomas Hansen – Tølløse Bryglaug
3. Plads Santa’s Little Helper 2012 Jesper Brandt Clemensen

Totalt set blev der indleveret 184 øl i 13 kategorier
Den samlede DM vinder blev
Sort SamBo brygget af Palle Mose
Vinderøllet brygges på Søegaards Bryghus i Aalborg

 

Videre til SKM går fra Danmark: 1. Plads: Sort SamBo (Foreign Extra Stout) brygget af Palle Mose 2. Plads: Flemish Delight (Mørk stærk belgisk ale) brygget af Mikkel Munch 3. Plads: HumleBo Bock (Bock) brygget af Bo Abelgren Ehlers

SKM placeringen blev således:

SKM Øllets navn Brygget af
1. Plads Sorte SamBo (Foreign Extra Stout) Palle Mose (Danmark)
2. Plads Caspers Yolle Schwarz (Schwarzbier) Anders Wendler (Sverige)
3. Plads Jesus (Dobbeltbock) Jorg Solheim, Pål Rolfsen og Bjarke Vang (Norge)
4. Plads Slaka by Dusk 3 (Brown Porter) Henrik Lindqvist (Sverige)
5. Plads Episk apa (Amerikan Pale Ale) John P. Jahr (Norge)
6. Plads HumleBo Bock (Bock) Bo Abelgren Ehlers (Danmark)
7. Plads Flemish Delight (Mørk stærk belgisk ale) Mikkel Munch (Danmark)
8. Plads Skarbäcklunds Skotte (Skotsk Ale) Gustav Edman (Sverige)

Danske Øldommere vil gerne takke vores sponsorer:

Den samlede DM vinder får brygget sin øl på Søegaards Bryghus

Gavekort og præmier er sponsoreret af:

Med venlig Hilsen
Danske Øldommere, Konkurrenceudvalg
Konkurrenceudvalget består i 2013 af Jacob Fink og Jens Christian Gam. Spørgsmål og kommentarer vedr. DM i Håndbryg rettes til jacob.fink@oeldommer.dk