DM i håndbryg 2012

Kære håndbryggere, øldommere og ølentusiaster.
DM i Håndbryg blev afholdt for 11. gang i foråret 2012, med kåring af vindere på Ølfestivallen i København d. 12. maj.  Vinder af DM kan ses herunder.

1 – LYS LAGER – 3 indleverede øl Øllets navn Brygget af
1. Plads
2. Plads Esberger Premium Pils Søren Tygesen
3. Plads Costers Frokostpils Erik og Jens Coster
2 – MØRK LAGER – 14 indleverede øl Øllets navn Brygget af
1. Plads Esbjerg Rav Søren Tygesen
2. Plads Herodes Fino Lager Kell, Arne og Anders
3. Plads Røg Drengene Black Boys
3 – BOCK – 8 indleverede øl Øllets navn Brygget af
1. Plads Blondinens Bock Kim Breinholt Jensen
2. Plads Vem Ved Buk Kongskovs Haandbryggerie
3. Plads Smedens Bock Per Iversen
4 – LYS ALE – 24 indleverede øl Øllets navn Brygget af
1. Plads Det Gule Akvarium Humleland
2. Plads Bleg Amerikaner Jonas Seebach
3. Plads Red Witch Brew Frida
5 – MØRK ALE – 12 indleverede øl Øllets navn Brygget af
1. Plads Ida fra Elskovvænget Engskovvængets Bryghus
2. Plads Brygbaren Brown Ale Brygbaren
3. Plads Magnus WBA Klaus Bang Carstensen
6 – IPA – 20 indleverede øl Øllets navn Brygget af
1. Plads Humleværkstedet – Hop Warrior Søren Davids
2. Plads Humlesuppe Michael Brandt
3. Plads Citra IPA Kenneth Larsen
7 – HVEDEØL – 5 indleverede øl Øllets navn Brygget af
1. Plads Hvede Raketten Kim Breinholt Jensen
2. Plads Hvid Hvede Ole Larsen
2. Plads Sydhavnens Weizen Michael M. Nielsen
8 – PORTER/STOUT – 11 indleverede øl Øllets navn Brygget af
1. Plads Sorte Diamant Michael, Thomas, Klaus og Hans
2. Plads Sort Sne Tandslet Bryghus
3. Plads Black Boys Black Boys
9 – STÆRK ØL – 15 indleverede øl Øllets navn Brygget af
1. Plads Kaffe Porter Kenneth Larsen
2. Plads Flying Pug Thomas R. Mikkelsen
3. Plads I en kælder Søren Odgaard
10 – LYS BELGISK ALE – 11 indleverede øl Øllets navn Brygget af
1. Plads
2. Plads Soløl Bryghuset på Pløjemarken
3. Plads Københavneren (Trippel no. 6) Thomas Hovgaard – Hovgaard Håndbryg
11 – MØRK BELGISK ALE – 17 indleverede øl Øllets navn Brygget af
1. Plads Sydhavnens Stærke Dubbel Michael M. Nielsen
2. Plads Gråbrødre Quadruple Kåre Christensen, Thomas Petersen, Kehuai Wu, Kasper Andersen, Lasse Hansen
3. Plads Den Lede Stjerne Troels Jensen, Hans Braas
12 – SYRLIG ØL – 2 indleverede øl Øllets navn Brygget af
1. Plads
2. Plads
3. Plads
13 – SPECIAL ØL – 13 indleverede øl Øllets navn Brygget af
1. Plads Blackout Jesper Lassen & Morten Andersson – Irisvejens Bryghus
2. Plads Cheerio Chat Kongskovs Haandbryggerie
3. Plads Kraft Karl Frank Sparholt

Totalt set blev der indleveret 155 øl i 13 kategorier
Den samlede DM vinder blev
Det Gule Akvarium brygget af Humleland
Vinderøllet brygges på Ørbæk Bryggeri

Videre til SKM går Det Gule Akvarium brygget af Humleland Hvede Raketten brygget af Kim Breinholt Jensen Esbjerg Rav – Søren Tygesen

SKM placeringen blev således

SKM Øllets navn Brygget af
1. Plads Svart som själen Henrik Kristedal och Pernilla Zackrisson (Sverige)
2. Plads Det Gule Akvarium Humleland (Danmark)
3. Plads Elveforts Dobbelbock Helge Elvheim (Norge)
4. Plads Julbock Börge Antonsen (Norge)
5. Plads Hvede Raketten Kim Breinholt Jensen(Danmark)
6. Plads Vete hut Peter Herzig & Helena Söderblom (Sverige)
7. Plads De Volle Maan Geuze Jakob Carlström (Sverige)
8. Plads Esbjerg Rav Søren Tygesen (Danmark)

Med venlig Hilsen
Danske Øldommere, Konkurrenceudvalg
Konkurrenceudvalget består i 2012 af Jacob Fink og Jens Christian Gam. Spørgsmål og kommentarer vedr. DM i Håndbryg rettes til jacob.fink@oeldommer.dk