Vindere af DM 2011

DM 2011 er veloverstået, tak til alle håndbryggerne der sendte øl ind til bedømmelse. Tillykke til alle vinderne, og tak til sponsorene for at de vil støtte på om DM i håndbryg 2011.

LYS LAGER

 

Øllets Navn Brygget af
Guld Vestkyst Rav Søren Tygesen
Sølv Have Pils Palle Mose
Bronce Costers Tysk Pilsner Erik og Jens Coster

MØRK LAGER

Øllets Navn Brygget af
Guld MÄRZEN Egon Triel & Jens Høg Truelsen
Sølv Hansens Røgøl Torsten W. Hansen
Bronce Erik og Palle’s sorte arbejde Tandslet Bryghus

BOCK

Øllets Navn Brygget af
Guld Niflheim Munkebo Mikrobryg
Sølv Narfe Munkebo Mikrobryg
Bronce SALVATOR Jens Høg Truelsen, Bjarne Høg og Poul Erik Truelsen
LYS ALE
Øllets Navn Brygget af
Guld American Pale Ale med hyldeblomst Tho
mas Lindholm Lassen
Sølv Dream Steam Michael, Thomas, Klavs og Hans
Bronce Slettebjergets Kölsch Torsten W. Hansen
MØRK ALE
Øllets Navn Brygget af
Guld Alstærk Munkebo Mikrobryg
Sølv Dark Mild 2011 Christian Scheffel
Bronce AP Brown Ale Anders Pedersen

IPA

Øllets Navn Brygget af
Guld Hoptimus Prime Anders Würtz
Sølv Humleværkstedet – Simpsons IPA Søren Davids
Bronce Oh My Hops Holte Bryghus

HVEDEØL

Øllets Navn Brygget af
Guld Öveshult Michael M. Nielsen
Sølv Citrus Wit Christian Muff Christensen
Bronce Ølladens Hvede Steven Kristiansen og Lasse Kruse Christensen

STOUT/PORTER

Øllets Navn Brygget af
Guld Me Stout Masterbrew
Sølv 46 – Stout Egon Triel & Jens Høg Truelsen
Bronce Nårups Honning Stout Morten Jepsen

STÆRK ØL

Øllets Navn Brygget af
Guld Imperial Stout Egon Triel og Jens Høg Truelsen
Sølv Balaclava Brewers By Choice
Bronce Ran Munkebo Mikrobryg

BELGISK ALE – Gavekort fra Belgisk Bryg

Øllets Navn Brygget af
Guld Wery Dark Christmas Bjarke Laursen
Sølv GodtePosen Humleland
Bronce Jysk Belgier #42 Malkerummets Håndbryg

SPECIALØL

Øllets Navn Brygget af
Guld Esbjerg Porse Pils Søren Tygesen
Sølv Høendmåned Munkebo Mikrobryg
Bronce DetBrunePunktum Jan Krogh Jensen

Den samlede DM vinder

Alstærk brygget af Munkebo Mikrobryg

SKM resultater

Bäckvägen Barely Barley Janne Sandström og Per Anderson
Alstærk Munkebo Mikrobryg
Knickedick Magnus Gabrielli og Bryggkursus Uppsala

Øvrig SKM stilling

4 Me Stout Masterbrew
5 Barselsstout Andersen Christensen og Steinar Hamre
6 American Pale Ale med hyldeblomst Thomas Lindholm Lassen
7 Bjarne Hell Helge Elvheim
8 Holy Smoke Erlann Eldorsen
9 Svart som Själen Henrik Kristendal og Pernilla Zakrisson

Jubilæumskonkurrencen endte således

1. Back In Black Søren Davids
2. Dep InDependent of Alpha Acids Lars Bo Thomsen
3. Hop Højt Claus og Steen Jørgensen